Duman kontrol ve tahliye sistemlerinin amacı can güvenliğini sağlamaktır. İnsanların yangın mahallini terk edinceye kadar solumun yaparak yaşayabileceği bir hava kalitesi sağlayabilmektir. İnsanların olası bir kaos haline girdiklerinde dumanla karşılaşmamaları, görüş mesafelerinin azalmaması ya da solunum zorluğu çekip kaçarken hayatlarını kaybetmemeleri için merdiven çıkışları, asansör holleri gibi alanlara duman girmesi engellenmelidir. Birçok binada sprinkler sistemleri, yangın algılama sistemleri, söndürme sistemleri ya da yangını pasif engelleme sistemleri bulunmaktadır. "O zaman duman kontrolü yapılmasına ne gerek var?" diye düşünülebilir. Ancak yangınlarda dumandan zehirlenerek ölen insanların sayısı yanarak ölen insanların sayısından çok daha fazladır. Bu yüzden aslında duman yangından, alevden çok daha risklidir.

Binalarınızın mimari yapısı kadar mekanik ve elektrik altyapısı, kullanım amacı ve kullanıcı sayıları da sizin için önereceğimiz sistem için belirleyici etkenlerdir.

Rezidans binaları, oteller, alışveriş merkezleri, binalar, hastaneler, eğitim kurumları birbirlerinden farklı duman kontrol ve tahliye gereksinimlerine sahiptir.

Gerek yangın alarm panellerinin üzerine takılabilen LED ve buton modülleri ile gerekse projeye özel dizayn edilen duman kontrol mimik panelleri ile uygulamalar yapılmaktadır.

Tesisiniz için yapacağımız tasarımlarda duman kontrol ve tahliye sistemlerinin kolay kullanılabilir, anlaşılabilir ve esnek bir yapıda olması gözetilmektedir.

Projeye özel dizayn edilen duman kontrol mimik panelleri sayesinde duman kontrolleri için kullanılacak klima santralleri, üfleme ve egzoz fanları, basınçlandırma fanları, damperler, tüm kanallar ve güzergâhları renkli baskı üzerinde görülebilmektedir.

Tüm bu ekipmanların arıza çalışma ve durma bilgileri ilgili cihazın LED'i farklı renklerde (kırmızı, yeşil, sarı) yakılarak mimik panel üzerinde gösterilir.

Tüm kontrol edilen cihazların pako şalterleri sayesinde yangın anında istenilen ekipman durdurulabilir (OFF), çalıştırılabilir (ON) veya otomatik senaryo (AUTO) durumunda bırakılabilir.

Yangın alarm panelleri üzerine yerleştirilen özel gösterge ve buton kartları ile projeye özel etiketlendirme yapılarak tüm duman kontrolünde kullanılan ekipmanların durum bilgilerinin izlenmesi ve kumandası gerçekleştirilebilmektedir.

Mimik panel bir insan tarafından duman kontrolü amaçlı kullanılacağından, buradan gönderilen komutlar yangın alarm sisteminin otomatik yangın senaryosuna göre her zaman daha yüksek öncelikli olmalıdır.