Modern kontrol odaları konsepti, günümüzde izleme performansını arttırmanın ötesinde izleme ve gözlem fonksiyonunu kolaylaştırarak, yüksek sayıda bilgisayarı kontrol etmek, doğru zamanda doğru ekranlara bakabilmek gibi problemlere de başarılı çözümler getirmiştir. Başarılı ve modern bir kontrol odası oluşturabilmeniz için ihtiyacınız olan projeleri oluşturuyor ve anahtar teslim çözümler sunuyoruz.

Kontrol odası otomasyonunda ana unsurlar

Görüntü duvarı sistemleri,

Çoklu PC kontrol sistemleri ve

Ergonomik çalışma ortamıdır.

Görüntü Duvarı sistemleri, kontrol odalarında gözlemlenecek sistem veya durumların 24/7 süreyle kesintisiz izlenebilmesi ve gerektiğinde manuel ya da otomatik olarak müdahale edilebilmesi amacıyla kullanılırlar.

Görüntü duvarı sistemlerinde, içinde bulunduğu pazara bağlı olarak çok farklı konfigürasyon ve çözümler oluşturulabilmektedir. Sinyal sayısının çokluğu, görüntü üzerinde alarm verme gerekliliği, birden fazla ekran düzenine ihtiyaç duyulması ve yapılan izleme işinin kritik oluşu göz önüne alındığında, görüntü duvarı sistemlerine duyulan ihtiyaç daha net olarak ortaya çıkmaktadır.

İzlemenin içeriği, digital kaynak, IP kamera, composite kaynak gibi kaynak türleri ve sayıları, size önereceğimiz görüntü duvarı büyüklüğünü ve tipini belirlememizde önemli bir etkendir.

Diğer etkenler;

Oda boyutu

İzleme süresi

Sinyal tipleri ve duvar üzerinde tercih edilen yerleşim planları

Alarm ihtiyacı ve alarmın ekran dışında gönderileceği yerler

Çevresel koşullar Görüntü duvarının diğer muhtemel sistemler ile entegrasyonu

Operatör sayısı,v.b. olarak sıralanmaktadır.

Telekomünikasyon, askeri tesisler, trafik kontrol, ulaşım, enerji, havaalanları arıtma tesisleri, acil müdahale merkezleri, afet koordinasyon merkezleri, emniyet ve itfaiye merkezleri ve network merkezleri görüntü duvarının kullanıldığı belli başlı alanlardır. Bu alanlar farklı tür ve konfigürasyona sahip görüntü duvarı sistemlerine ihtiyaç duyarlar.

Görüntü duvarı gereksinimleriniz ve diğer bina kontrol sistemleriyle entegrasyon düzeyi, sizin için kuracağımız sistemi belirlememizde rol oynar. Görüntü duvarı sisteminiz için TRON a başvurduğunuzda sizin için en uygun sistemi önerebilmek için bir dizi tespit ve değerlendirme çalışması yapıyoruz.

1 İhtiyaçlarınız ve saha analiz edilerek izleme gereksinimleriniz belirlenir.

2 Görüntü duvarı senaryoları tartışılarak uygun ve optimum çözümler bulunur.

3 Geleceğe dönük genişleme ihtiyaçları da değerlendirilerek, malzeme ve tesisat maliyetleri ile birlikte sistem seçenekleri sunulur.

4 Çözümde karar kılındığında, uygulama projeleri hazırlanır, montaj ve programlama tamamlanarak güvenlik ve sistem işletme personeliniz eğitilir ve sistem teslim edilir.

5 Başlangıç aşamasında mühendislerimiz sistemin çalışmasını süpervize ederek, sistem operatörlerinin eğitim eksikleri varsa tamamlarlar ve gerek duyulduğu takdirde küçük programlama ayarlarını gerçekleştirirler.

Sistemleriniz işletmeye alındıktan sonra da bakım ve servis gereksinimleriniz için teknik servis ekiplerimiz emrinizdedir.

Geniş bir görüntü duvarı ürün yelpazesini destekliyoruz.

Çoklu PC kontrol sistemleri ihtiyacı, görüntü duvarı sistemlerinin çoğunda bulunan çok sayıda PC görüntüsünü ekrana yansıtmanın doğal bir neticesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu bilgisayarların her birinin kontrol edilmesi gereksinimi ve mevcut teknolojilerin yetersiz kalışı, modern kontrol odalarında çoklu PC kontrol sistemlerini gerekli hale getirmiştir. Bu sistemler aracılığıyla yüksek sayıdaki bilgisayarı tek bir klavye ve fare ile kontrol etme imkanı sağlanmıştır.

Kontrol odası içinde bulunan bilgisayarların özel kabinlere montajı gerçekleştirilmekte ve hem bilgisayarların güvenliği hem de olası problemlerde mevcut izleme işini aksatmadan problemlerin giderilebilmesi başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca Kontrol odasında olması gereken esneklik sağlanmış ve operatörlerin fonksiyonları oturdukları konumdan bağımsız hale gelmiştir. Her operatör hangi masada oturursa otursun,istediği fonksiyonelliği bulunduğu masadan sağlayabilmektedir.

Kontrol odasının ihtiyacına göre klavye tuşları odaya özel tasarlanabilmektedir.

Kontrol odasının aydınlatma ve ısıtma-soğutma otomasyonunu gerçekleştiriyor böylece operatörlerin izleme fonksiyonunu bölmeden, oda içi tüm kontrolleri masa üstünden gerçekleştirebilmesini sağlıyoruz.

Görüntü duvarı sistemleri ve operatör masa üstü bileşenlerini oluşturduktan sonra operatör sayısına göre masa üstü ve yerleşim tasarımını gerçekleştiriyor ve kontrol odasının, modern ve verimli kullanılacak şekilde anahtar teslimini yapıyoruz.

Dünyanın önde gelen üreticileriyle kurduğumuz çözüm ortaklıkları sayesinde, sistemlerinizi sizin için en uygun yazılım ve donanımı kullanarak tasarlıyor ve kuruyoruz.